esmaspäev, 2. veebruar 2015

Auto jagamine RFID kaardi abil.


Autode jagamine ehk Car-sharing firma siseselt.

Ettevõte autopargis on 30 masinat, ning ettevõtte sooviks oli paigaldada GPS jälgimissüsteem kõikidele masinatele, et ettevõtte siseselt oleks töölistele alati näha kus masinad asuvad ning vajadusel saaks tööline kasutada vaba sõiduvahendit.

Loomulikult kaasnes süsteemi paigaldusega ka arendus, mille käigus töötasime välja sõidukite broneerimise süsteemi. Kuna ettevõttes on 30 masinat ja tublisti üle 100 töölise siis valitseks täielik kaos ilma broneerimissüsteemita.

Nüüd saab iga tööline panna autole broneeringu kellajaliselt, kas tal on autot vaja tunniks, kaheks või terveks päevaks. Broneering on reaalajas teistele töölistele näha meie keskkonnas kalendri kujul, ning  broneeritud ajad on kuvatud värviliselt, vabad ajad valgelt.

Näiteks müügimees Hannes broneeris esmaspäeval sõiduki  123 ABC teisipäeva hommikust kella 8-st kuni 10-ni kuna pidi minema kliendiga kohtuma.  Müügimees jõudis pisut enne kaheksat tööle ning masin oli ettenähtud kohas ootamas. Nüüd oli tal vaja vaid kasutada ettevõtte siseselt kasutuses olevat RFID kaarti. Auto esiklaasi juhipoolses alumises servas on RFID lugeja, mis tuvastab töölise, avab auto keskluku ning võtab maha alarmi. Viibates kaart lugeja kohal ja töölise tuvastades süttib roheline LED tuluke lugeja kõrval ning kuulda on keskluku avanemist. Niisama lihtne ongi ettevõte auto avamine.

Kõikide tööliste vahel sai kokku lepitud, et sõiduki võtmeid hoitakse kindalaekas ning keegi neid endaga kaasa ei võta, et järgmisel töölisel oleks lihtsam autot kasutama hakata.

Peale sõiduki kasutamist viipas müügimees uuesti ettevõtte RFID kaarti auto esiklaasi juures. Nüüd süttis lugeja juures punane LED ning kuulda oli keskluku sulgemist. Niisama lihtsalt käibki auto uste sulgemine/ avamine ning kasutamine ühes innovaatilises ja eesrindlikus Eesti ettevõttes.

3 kuu möödudes peale süsteemi juurutamist loobus ettevõte kolmest masinast, kuna nende järele puudus nõudlus. Kogu logistiline pool muutus kõigile arusaadavaks ning läbipaistvaks. Ettevõttele on nüüd täpselt teada, kes sõidab, kui kaua ja kus kohas.

Ettevõtte sõnul tasus süsteem ennast koheselt ära, kuna ennem valitses logistiline kaos ning töölistel ja juhtkonnal puudus ühtne ülevaade, kes mis masinat millal reaalselt vajab siis oli olukordi kus müügimehe masin seisis päevi kasutuseta  müügimehe haiguse tõttu ja võtmed olid tema käes aga samas oli IT mehel vaja kiirelt sõita servereid hooldama ja ei olnud vaba masinat võtta.

Nüüd on ettevõtte sõnul süsteem ennast kuhjaga ära tasunud, kuna igakuiselt ei ole vaja maksta liisingule 3 täiendava sõiduki eest . Kokkuhoid tuli ka igakuiste kütuse, kindlustuse ja remondi  kulude näol.Kuidas siis internetis broneerimine täpsemalt toimib?Vasakul tulbas on toodud autode nimekiri. Kui töölisel on vaja broneerida auto kindlaks päevaks ja kellaajaks saab lihtsalt vaadata milline auto on talle sobival ajal vaba, ning selle broneerida. Peale broneerimist on kanne kõigile nähtav. Kalendri saab lisada ka ettevõtte avalikule lehele, kus on see lihtsalt kõigile töölistele jälgitav. 

1 kommentaar: